YAZILIM HOCAM SEO ve KURUCUSU MAZLUM ÖZÜ
Cuma , Ağustos 23 2019

Java Tarihçesi

Belirli bir işletim sistemi altında çalışan belirli tür bir makinada derlenen bir kaynak program , ancak o işletim sistemi altında çalışan o tür makinelerde koşturulabiliyordu. İşte bu BÜYÜK BİR SORUNDU

Piyasaya farklı işletim sistemlerinin ve çok sayıda farklı donanımın çıkması, bilgisayar ağlarının gelişmesi, bir ağa bağlı makinelerin farkı işletim sistemleri altında çalışan farklı marka ve model bilgisayarlardan oluşuyor olması problemi büyüttü.Problemin çözümü , PLATFORMDAN BAĞIMSIZ çalışabilecek bir dilin yaratılmasını gerektiriyordu. Bu iş Sun firmasının geliştirdiğiJava dili ile çözüldü gerçi Sun firması ortaya çıkan bu büyük problemi çözmek için değil daha basit bir amaçla yola çıktı Elektrikli ev aletlerinin kolay kullanılmasını sağlayacak bir dil geliştirmek istiyordu kısa zamanda bu işin ancak ortak bir platformda yapılabileceğini anladı. Sun’ın programcısı James Gosling 1995 yılında her platformda çalışan java dilini çıkarttı.

Gosling basit ama harika bir buluş yaptı. Farklı işletim sistemleri ve farklı donanımlarda kurulabilen ortak bir sanal makine tasarladı. AdınaJVM(JAVA VİRTUAL MACHİNE )denilen bu sanal makine ücretsiz dağıtıldı. JVM her platforma kolayca kurulabilir. Java dili ile yazılan kaynak programlar , java derleyicisi ile JVM de çalışabilen bir tür makine diline dönüştürülür. Adına java bytecode denilen bu program JVM tarafından yorumlanır ve çalıştırılır. Java bytecode bir bakıma prosedüral dillerde yazılıp derlenmiş programların işlevini yapar.

Java uygulamalarını çalıştırmak isteyen herkes JVM’i kendi makinesine kurabilir bunun için JRE(Java Runtime Environment) adlı program internetten indiriğ yüklenmesi yetecektir. JRE kendiliğinden  JVM sanal makinesini oluşturur Jvm gerektiğinde çalışan bir programdır. her program gibi işi bitince ana bellekten silinir. Dolayısıyla makineye bir zarar vermesi söz konusu değildir. Günümüzde, java uygulamaları ile karşılaşan tarayıcıların çoğu, JRE’yi otomatik olarak indirip yükleme yeteneğine sahiptir.

Java basit, modern , nesne yönelimli, tip korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özelliklerini almış bir dildir. Fazla olarak her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onun yalnız bilgisayarla değil. İnternet uygulamalrına cep telefonlarına oyun makinelerine ev aletlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmasını sağladı. Bu nedenle java’yı hem programlama dili, hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi. ağlar, internet programlama, veritabanı ve buütün orta katman  teknolojileri yer alır.

Sun firması ise daha sonra ORACLE firmasına satılıp şuan java üreticisi ORACLE olarak yer almaktadır

Hakkında OĞUZHAN FİLİZ

Dpü Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Java-Php Dillerinde kendini geliştirmekte REFERANSLAR: www.havadis37.com www.kastamonur.com 13.04.1995

Bunu Okudunuz mu ?

Eclipse Luna

Java program ve uygulama geliştirme programıdır. DİL: TÜRKÇE BOYUT:181,9MB

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir