YAZILIM HOCAM SEO ve KURUCUSU MAZLUM ÖZÜ

Eclipse Üzerinde Android SDK Kurulumu (Resimli)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda, Eclipse üzerinde Android ile uygulama geliştirmek için yapmanız gereken ayarları 10 adımda  anlatacağım.Birçok defa  silip yeniden kurmuş biri olarak bu konularda biraz tecrübeliyim. Şimdi olayın en başından başlıyoruz.

Not: Bütün bu yapılanları toplu halde yapabilmek için http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden “Download the SDK” butonuna basın ve indirdiğiniz dosyayı, eclipsenin olduğu dizine açın. Bu şekilde adt ve sdk kurulu olarak gelecektir.

1) İlk olarak Eclipse IDE‘yi indiriyoruz. Daha önce Eclipse üzerinde Java uygulaması geliştirmiş veya Eclipse üzerinde ayarları hazır olanlar doğrudan 5.adımdan devam edebilirler. Aşağıdaki linkten Eclipse Juno sürümünü indiriyoruz.

http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/juno/SR1/eclipse-java-juno-SR1-win32.zip

2) Eclipse IDE’yi indirdikten sonra zip içerisinden çıkarıyoruz ve çıkardığımız dosyayı, Program Filesaltına taşıyoruz. (Eclipse, kurulum gerektirmez. Doğrudan .exe uzantılı dosyaya tıklayarak çalıştırılır)

3) Şimdi JDK indirmeniz gerekiyor. Çünkü Android Java tabanlıdır ve JDK ya ihtiyaç duyar. Bunun için de aşağıdaki linkten, işletim sisteminizi seçip anlaşmayı onayladıktan sonra indirebilirsiniz.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html

4) JDK’ yı indirip kurun. Genelde Program Files-Java altına kurulur. JDK’yı yükleyince aynı zamandaJRE de yüklenecektir (Program Files-Java klasörünün altına). Yükleme bitince Eclipse’yi açın ve şimdi Eclipse için JRE ayarını yapacağız. Bunun için Eclipse’de üst menüde bulunan Window-Preferencesdiyoruz ve sol tarafta Java‘ya tıklıyoruz. Daha sonra alt menüde çıkan Installed JREs kısmına tıklıyoruz. Burada Eclipse içerisinde JRE yi tanıtacağız. Karşımıza çıkan ekrandan Add butonuna tıklıyoruz daha sonraStandart VM diyerek ilerliyoruz. Burada JRE’nin kurulu olduğu dizini tanıtacağız. JRE Home kısmında kurulu olan dizini gösteriyoruz daha sonra bir isim giriyoruz. Hemen alt kısımda jar dosyaları gelecektir.Finish diyerek işlemi bitiriyoruz. Bu işlemler, ister Android ister Java uygulamaları geliştirelim mutlaka yapmamız gereken ayarlardır. JDK kurarken aynı zamanda o dizin altına JRE de kurulur. Biz son JRE sürümünü yani JRE7 yi indirdik. Bu jar dosyaları da, Java uygulamalarının çalışması için gerekli olan kütüphanelerdir.

Resim 1

 

5) Şimdi işin Android kısmına geçelim. Biraz önce JDK indirmiştik şimdi Android için SDK indireceğiz. Bunun için aşağıdaki linkten indirme işlemini yapıyoruz.

http://www.gezginler.net/indir/android-sdk.html

6) İndirdikten sonra çift tıklayıp kuruluma geçelim. Kurulum yaparken, hangi klasör altına kurmak istediğimizi soracaktır. Biraz önce Eclipse klasörünü, Program Files içerisine atmıştık. Adres olarak da buradaki Eclipse klasörünü veriyoruz. Yani mesela şu şekilde : C:\Program Files\Eclipse\Android\android-sdk . Bu adresi yazmak zorunda değilsiniz. Nereye yüklerseniz yükleyin bu yüklediğiniz adresi eksiksiz olarak bir yere not edin. Aynı yerde olsun diye Eclipse dosyasının içine kurabilirsiniz.

7) Yükleme bitince SDK Manager programı açılacaktır. Burada yüklemek istediğimiz Android sürümlerinetick atıyoruz. Bunların yüklenmesi birkaç saati bulabiliyor. İlk 2 tools‘u yüklemek zorundayız. Bir de APIyüklemeniz gerekiyor. İsterseniz tüm API’leri yükleyebilirsiniz. Install Packages dedikten sonra Accept all diyorsunuz. Bu işlem bitince Eclipse içindeki menüde Window altında Android SDK Managersekmesinin geldiğini göreceksiniz.

Android SDK Manager

8) Şimdi Eclipse’yi açın ve yukarıdaki menüden Help-Install New Software seçeneğine gelin. Daha sonra yukarıdaki Add butonuna tıklayın ve Name kısmına herhangi bir şey girin. Location kısmına ise https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/  adresini girin. Aşağıdaki gibi gelen yerleri işaretleyin veNext diyerek yükleme işlemini tamamlayın. Daha sonra Eclipse’yi kapatıp tekrar açın. Bu adımda yaptığımız işlemler, ADT (Android Development Tools) yüklemesi olarak biliniyor. Bunu yükleyerek Eclipse üzerinde Android uygulamaları geliştirebilirsiniz.

ADT Manager

9) Şimdi de Eclipse üzerinde bir ayar daha yapacağız. Bunun için Eclipse içerisinde Window-Preferences ve soldaki Android kısmına tıklıyoruz. Buradaki SDK Location bölümüne Android SDK’yı nereye kurduysak onu işaretliyoruz. 6.adımda yükleme işlemini yaparken konumu belirlemiştik. 6.adımda hangi konumu belirlediyseniz burada onu yazmanız gerekiyor. Browse diyerek bu işlemi yaptığınızda eğer aşağıdaki gibi Android versiyonları gelmiyorsa hatalı konumu belirtmişsiniz demektir.

Android SDK Kurulumu Resimli

10) İşlemler bu kadar. Şimdi ilk Android projemizi açalım. Eclipse üzerinde File-New-Other diyerekAndroid sekmesinin altında Android Application Project‘e tıklıyoruz ve proje için gerekli ayarları girerek ilk Android projesini oluşturuyoruz.

Android Projesi Oluşturma

 

Eğer daha önce Android kurulumu yapmaya çalışmış ve hata almışsanız, Eclipse’ yi ve Android SDK’ nın kurulu olduğu dizini tamamen silin ve bu işlemleri tekrar deneyin. Eski Eclipse ve SDK hala sistemde bulunuyorsa hata alabilirsiniz.

Eğer programları çalıştırırken SDK’ nın kurulu olduğu dizinde bir hata alıyorsanız Eclipse üzerindenWindow-Preferences-Android diyorsunuz. Buradan Browse diyerek SDK ‘nın doğru yolunu gösterebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Android Emülatörünü ve ilk Android projesini anlatacağım. Buraya kadar anlattığımız adımları yaparken bir hata alırsanız, bana buradan iletebilirsiniz…

YAZILIM HOCAM

Hakkında MAZLUM ÖZÜ

Bunu Okudunuz mu ?

img_code

Windows 7/8 de sürücü imzalama korumasını tamamen kaldırmak veya etkinleştirmek

Windows 7 sürücü koruması işlemi normalde windowsun imzasız yani Microsoft tarafından onaylanmamış sürücüleri kurmamanız ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir